در این مقاله بر آن شدیم تا با پستی متفاوت و البته نه بی ربط به فعالیت هایمان در زیرساخت های IoT یا اینترنت اشیا رمز ارزی را بررسی کنیم که همانطور که از اسمش پیداست با مفهوم اینترنت اشیا در تلاقی است. شاید بسیاری از مخاطبین پست های ما با مفاهیم کریپتو کارنسی یا رمز ارز آشنایی نداشته باشند. از این رو ممکن است در این پست بسیاری از کلماتی که به آن برخورد می کنید برایتان تازگی داشته باشد.

IOTA چیست؟

IOTA  – (MIOTA) دفتر توزیع شده ای است که برای ثبت و اجرای معاملات بین ماشین ها و دستگاه ها در اکوسیستم اینترنت اشیا (IoT) طراحی شده است. دفتر برای ارزآوری معاملات در شبکه خود از ارز رمزنگاری شده ای به نام mIOTA استفاده می کند. Tangle نوآوری اصلی IOTA است، سیستمی از گره ها که برای تایید تراکنش ها استفاده می شود. IOTA ادعا می کند Tangle سریعتر و کارآمدتر از بلاک چین های معمولی است که در رمز ارزهای پایه استفاده می شود.

بنیاد IOTA، بنیاد غیرانتفاعی مسئول دفتر، قراردادهایی را با شرکت های برجسته ای مانند بوش و فولکس واگن منعقد کرده است تا سودمندی سیستم عامل را در بین دستگاه های متصل افزایش دهد.

نگاهی کلیدی

IOTA یک دفتر توزیع شده است که برای رسیدگی به معاملات بین دستگاههای متصل در اکوسیستم اینترنت اشیا ساخته شده است و ارز رمزنگاری شده آن با نام mIOTA شناخته می شود.

این کار زندگی خود را به عنوان یک پروژه سخت افزاری آغاز کرد که هدف آن طراحی پردازنده های عمومی با هزینه کم بود.

این هدف برای حل مقیاس های اساسی و عملکرد کلیدی Bitcoin با جایگزینی blockchain آن با Tangle، یک سیستم گره است که در آن هر معامله جدید دو معامله قبلی را تأیید می کند.

IOTA مشکلات مقیاس پذیری خود را دارد و برخی از جنبه های این ارز رمزپایه در معرض هک قرار دارند.

اگرچه سرمایه بازار IOTA نسبت به بالاترین حد خود در سال 2017 هنوز به میزان قابل توجهی پایین آمده بود، ثروت این ارز رمزپایه نشانه هایی از بهبود تا اواخر سال 2020 را نشان داد.

درک IOTA

میلیاردها دستگاه تا سال 2020 به اینترنت متصل شده اند. در این اکوسیستم اینترنت اشیا (IoT)، دستگاه ها می توانند داده ها و اطلاعات پرداخت را با چندین دستگاه دیگر در معاملات انجام شده در طول روز مبادله کنند.

تاریخچه IOTA

سرگئی ایوانچگلو، سرگئی پوپوف، دیوید سنستبو و دومینیک شینر که بعداً پیوستند، با هم بنیانگذار IOTA شدند.

این پروژه در اکتبر سال 2015 از طریق پستی اعلام کرد که فروش توکن را در یک انجمن آنلاین بیت کوین اعلام می کند. 2 ریشه های IOTA به پروژه Jinn برمی گردد. هدف این پروژه توسعه سخت افزار سه گانه یا سخت افزار کم هزینه و کم مصرف، در درجه اول پردازنده های با کاربرد عمومی، برای استفاده در اکوسیستم اینترنت اشیا بود. Jinn در سپتامبر 2014 برای توکن های خود فروش گسترده ای برگزار کرد. در طی فروش گسترده تقریبا 100000 نشانه به فروش رسید که مبلغی بالغ بر 250،000 دلار بود.

توکن های Jinn به زودی در آب گرم قرار گرفتند زیرا به عنوان توکن های تقسیم سود به بازار عرضه شدند که ممکن است به عنوان رمزهای امنیتی دیده شوند. پیشنهادات اولیه سکه (ICO) در آن زمان هنوز مورد توجه قرار گرفته بودند و هیچ وضوح در مورد وضعیت نظارتی آنها وجود نداشت. در سال 2015، Jinn با نام IOTA تغییر نام یافت و فروش توکن دیگری برگزار شد. این بار این نشانه ها به عنوان نشانه های سودمند به بازار عرضه شدند. دارندگان توکن Jinn می توانستند در سیستم جدید توازن خود را با ارز برابری عوض کنند. به گفته دیوید سنستبی، IOTA به دلیل پروژه Jinn “تخم ریزی” شد. وی گفت: “.. بنابراین فقط ابتدا معرفی IOTA و سپس جین منطقی است.”

IOTA چیست

معامله Genesis برای IOTA یک آدرس متعادل که شامل تمام mIOTA، ارز رمزنگاری شده آن است که همیشه استخراج می شود. اما گزارش ها حاکی است که هنوز تصویری از معامله Genesis به صورت آنلاین پیدا نشده است. این توکن ها به توکن های دیگر “بنیانگذار” پراکنده شدند. تعداد کل mIOTA های برنامه ریزی شده برای وجود 27 کوادرلیون است. به گفته بنیانگذاران IOTA، تعداد کل mIOTA با “حداکثر مقدار مجاز مقدار اینتیجر یا صحیح” در JavaScript که یک زبان برنامه نویسی است، “به خوبی” متناسب است. طی سه ماه از آغاز فعالیت خود در بازارهای ارزهای رمزنگاری شده، mIOTA در طی بازار صعودی 2016-2017 به بالاترین ارزش 14.5 میلیارد دلار رسید. با این حال، ارزش آن بعداً همراه با اکثر ارزهای رمزپایه دیگر افت کرد.

IOTA قصد دارد به حالت استاندارد انجام معاملات در دستگاه ها تبدیل شود. بنیانگذاران آن دفتر را به عنوان “ستون فقرات بدون مجوز عمومی برای اینترنت اشیا  که امکان همکاری بین چندین دستگاه را فراهم می کند” توصیف کرده اند. 1 به عبارت ساده، این بدان معنی است که معاملات بین دستگاه های متصل را فعال می کند و هر کسی قادر به دسترسی به آن میباشد.

بنیانگذاران IOTA ادعا می کنند که این مشکلات بسیاری از مشکلات مبتلا به ارزهای رمزپایه را که در بلاک چین های استاندارد تولید شده اند، حل می کند. این مشکلات شامل مرکزیت استخراج در یک گروه خاص، سرعت کم شبکه و مقیاس پذیری است. مقیاس پذیری برای ارزهای رمزپایه به مسئله افزایش تعداد معاملات پردازش شده توسط بلاکچین بدون تأثیر بر سایر معیارها اشاره دارد.

این مشکلات در درجه اول به دلیل وجود معاملات زیادی در بلاک چین Bitcoin ایجاد می شود. این عقب ماندگی به دلایل مختلفی وجود دارد، از اندازه بلوک های کوچک گرفته تا دشواری معماهایی که ماینرها برای کسب ارز رمزپایه به عنوان پاداش باید حل کنند. IOTA با پیکربندی مجدد ساختار بلاکچین در Tangle، روشی جدید برای سازماندهی داده ها و تأیید تراکنش ها، این مشکلات را برطرف می کند.

IOTA چیست

نگرانی در مورد IOTA

انتقاد از IOTA بیشتر حول نقص فنی آن بوده است. همانند اکثر ارزهای رمزپایه، سیستم IOTA نوپا و اثبات نشده است. حمله فیشینگ به شبکه آن منجر به سرقت mIOTA به ارزش 3.94 میلیون دلار شد. در پاسخ به این حمله، تیم توسعه دهنده IOTA یک پست وبلاگی نوشت که در آن مراحل تولید یک دانه قوی برای استفاده از ارز رمزنگاری شده آن را بیان کرده است.

توسعه دهندگان IOTA قرار است رمزنگاری خود را “نورد” کنند. به عبارت دیگر، آنها روش رمزگذاری خود را از ابتدا ایجاد کردند و از عملکرد هش SHA-256 که در بیت کوین استفاده می شود، چشم پوشی می کنند. تیم در ابتکار عمل ارز دیجیتال MIT با عملکرد هش IOTA، که Curl نامیده می شود، آسیب پذیری های جدی پیدا کرد. وقتی دو ورودی متفاوت به آن داده شد، تابع همان خروجی را تولید می کند. این ویژگی به عنوان برخورد شناخته می شود و عملکرد هش شکسته را نشان می دهد. تیم MIT در تحلیل آسیب پذیری اظهار داشت که یک بازیگر بد می توانست با تکنیک خود بودجه کاربر را از Tangle نابود یا سرقت کند. تیم IOTA آسیب پذیری را اصلاح کرده است.

موضوعات بالقوه ادعاهای IOTA برای از بین بردن مشکلات مقیاس پذیری برای بلاکچین ها با استفاده از DAG ها وجود دارد. ویتالیک بوترین، بنیانگذار Ethereum، در مورد توانایی هش گراف ها (ساختارهای اساسی داده برای DAG) برای حل مسائل مقیاس پذیری شک دارد. همانطور که او توضیح می دهد، نسخه های فعلی هش گراف ها برای وابستگی بلاکچین به حافظه کامپیوتر و قدرت پردازش حل نمی شوند. مقیاس پذیری سیستم با استفاده از هش گراف ها هنوز به ظرفیت و سرعت رایانه های شخصی در شبکه آن بستگی دارد.

از سال 2020، شبکه IOTA از یک سرور مرکزی معروف به عنوان هماهنگ کننده برای اطمینان از امنیت تراکنش استفاده می کند. از آنجا که معرفی یک هماهنگ کننده منجر به معرفی یک نقطه شکست شده است، این عمل ادعاهای خود را در مورد یک سیستم غیر متمرکز بودن کاهش داده است. همچنین سرعت شبکه را کاهش داده است زیرا پردازش موازی در یک سیستم مبتنی بر هماهنگ کننده اتفاق نمی افتد. با این حال، بنیاد IOTA طرحی تحت عنوان “Coordicide” برای حذف هماهنگ کننده در آینده داشت.

آینده IOTA

اگرچه سرمایه بازار IOTA نسبت به بالاترین حد خود در سال 2017 به میزان قابل توجهی کاهش یافته بود، ثروت این ارز رمزنگاری شده تا اواخر سال 2020 نشانه هایی از بهبود بود. این بازار از سال 2020 با سرمایه بازار 446 میلیون دلار آغاز شد و از 19 دسامبر سال 2020 بالاتر از 900 میلیون دلار بود. این یک سود است بیش از 100 درصد، اما این یک جاده سنگلاخی بود. همکاری مداوم IOTA با شرکت های بزرگ و تمرکز بر رشد اینترنت اشیا (IoT) نیز به جدایی آن از سایر ارزهای رمزپایه کمک می کند

رمزرزهای پایه برای موفقیت باید چیز متفاوتی را ارائه دهند و هدف IOTA بهینه سازی اینترنت اشیا است.

تفاوت IOTA با بیت کوین چیست؟

راه حل IOTA برای مشکلات بیت کوین این است که چندین مفاهیم کلیدی و محدودیت های توپوگرافی بلاکچین را از بین ببرد. mIOTA، ارز رمزنگاری شده IOTA، در اولویت قرار دارد و اتفاق نظر در مورد معاملات در مقایسه با بلاکچین متفاوت است. توسعه دهندگان IOTA یک ساختار داده جدید (راهی برای سازماندهی نمایش های عددی در حافظه رایانه) پیشنهاد کرده اند که با نام Tangle شناخته می شود.

Tangle یک نمودار حلقوی غیر متمرکز (DAG) است، سیستمی از گره ها که ترتیبی نیست. بنابراین، هر گره می تواند به چندین گره دیگر در Tangle متصل شود. اما آنها فقط در یک جهت خاص به هم متصل می شوند، به این معنی که یک گره نمی تواند به خودش برگردد. یک زنجیره بلوک استاندارد همچنین یک DAG است زیرا یک مجموعه پیوسته است. اما Tangle IOTA یک سیستم موازی است که در آن می توان تراکنش ها را بجای پشت سر هم همزمان پردازش کرد. هرچه سیستم های بیشتری به آن متصل شوند، Tangle در پردازش معاملات از امنیت و کارایی بیشتری برخوردار می شود.

در بیت کوین، گروهی از سیستم های دارای گره های کامل که شامل کل تاریخ معاملات یک دفتر حساب هستند، برای تأیید و توافق لازم است. این فرایند با انرژی و محاسبات زیاد انجام می شود.

استخراج کنندگان با گره کامل در Tangle لازم نیستند. هر معامله جدید با ارجاع به دو معامله قبلی تأیید می شود و مقدار زمان و حافظه مورد نیاز برای تأیید یک معامله را کاهش می دهد. یک معمای اثبات کار (PoW یا proof of work) به راحتی قابل حل و سرراست است و  به عنوان آخرین مرحله به معامله اضافه می شود. از دو معامله ای که انتخاب می شوند به عنوان Tips استفاده می شود. سیستم IOTA از یک الگوریتم انتخاب Tip با “اطمینان” به عنوان معیاری برای تأیید معامله استفاده می کند. فرض کنید معامله ای در گذشته 97 بار تصویب شده باشد. سپس، اطمینان 97٪ وجود دارد که گره ای آن را در آینده تأیید می کند.

وزن معامله با مفهوم “اطمینان” مرتبط است. همانطور که از طریق Tangle حرکت می کند، یک معامله وزن را جمع می کند. وزن معامله با تعداد تأییدها افزایش می یابد. پس از تأیید یک معامله، برای کل شبکه پخش می شود. سپس، معامله تأیید نشده دیگری می تواند معامله تازه تأیید شده را به عنوان یکی از Tip های تأیید خود انتخاب کند.

این روش تأیید یک معامله منجر به عدم هزینه و مصرف برق کم می شود، و این امکان را برای استفاده از mIOTA در طیف گسترده ای از دستگاه ها و ماشین آلات با نیازهای مختلف برق فراهم می کند.

IOTA چیست