ETS6 جدید با استفاده از پایه ETS5، امکانات جدید و بهبود یافته ای را ارائه می دهد که شامل فعالسازی برنامه های افزودنی سیستم KNX برای استفاده در هر پروژه KNX و یک رابط کاربری بهبود یافته “شبیه مرورگرهای اینترنتی” منتشر شده است. ETS6 برای نیازهای آینده پروژه کی ان ایکس شما فارغ از اینکه این پروژه ها بزرگ یا پیچیده باشند یا ساده و کوچک، آماده است. در این مقاله از خانه های هوشمند نگاهی انداختیم به تفاوت های اصلی بین ETS5 و ETS6 و آنها را در کنار هم بررسی کرده ایم، پس تا پایان با ما همراه باشید.

ETS چیست؟

ETS یا Engineering Tool Software، یک استاندارد سیستم کنترل ساختمان هوشمند است که توسط انجمن استانداردهای اروپایی KNX توسعه یافته است. ETS اجازه می دهد تا قطعات مختلفی مانند سنسورها، کلیدها، لامپ ها و غیره به صورت مختلفی برنامه نویسی شوند و با هم ارتباط برقرار کنند. ETS نرم افزاری برای برنامه نویسی سیستم مدیریت ساختمان های هوشمند است که از پروتکل ارتباطی KNX استفاده می کند.

تفاوت های ETS در نسخه ۶ این نرم افزار در ۳ بخش کلی اتفاق افتاده است که آنها را یک به یک بررسی خواهیم کرد.

این تغییرات در موارد زیر خلاصه میشود:

  • تغییرات سیستمی
  • رابط کاربری و تجربه کاربری
  • لایسنس و برروزرسانی
در اینجا میتوانید ETS5 را به صورت رایگان دانلود نمایید.

تغییرات سیستمی در ETS6

پشتیبانی از بخش جدید جفت‌کننده‌های KNX یا Segment Couplers

در ETS5، توپولوژی محدود به تعریف لاین (Line) ها و مناطق (Area) بود. در نتیجه، تنها امکان افزودن رپیترها یا تقویت کننده ها در یک لاین TP یا Twisted Pair وجود داشت تا امکان استفاده از بیش از ۶۴ دستگاه در همان خط فراهم شود. این محدودیت با معرفی پسوند سیستم KNX TP256 از بین رفت.

و حالا

ETS6 برای توپولوژی بسیار انعطاف پذیرتر از ETS5 است. ETS6 شامل سگمنت کوپلرهای جدید است که برای امتداد کوپلرهای مدیایی برای اتصال بخش های لاین به یکدیگر، صرف نظر از نوع مدیای آنها است. این دستگاه‌ها به ادغام‌کنندگان سیستم اجازه می‌دهند تا مقیاس توپولوژی را پیاده‌سازی کنند و پروژه‌های موجود را آسان‌تر با دستگاه‌های جدیدی که از دستگاه‌های امنیتی یا RF پشتیبانی می‌کنند، گسترش دهند.

پشتیبانی از پروکسی امنیتی جدید KNX

ETS5 درها را برای دستگاه های ایمنی در پروژه های KNX باز کرد. با این حال، تبادل داده بین اشیاء گروه (Group Object) ایمن و غیر ایمن (ساده) در این دستگاه ها هنوز امکان پذیر نبود.

و حالا

ETS6 از Secure Proxy پشتیبانی می‌کند، یک افزونه جفت‌کننده که به دستگاه‌های ساده اجازه می‌دهد با دستگاه‌هایی که ایمن کار می‌کنند ارتباط برقرار کنند. این راه حل برای مقاوم سازی تاسیسات موجود با دستگاه های ایمن بدون حذف دستگاه های KNX ساده است. به لطف ETS6، KNX IP Secure و KNX Data امن را می توان ترکیب کرد و آزادانه با دستگاه های ساده یکپارچه و به طور انعطاف پذیر پیکربندی انجام داد.

پشتیبانی از دستگاه های چندگانه جدید KNX RF

رسانه فرکانس رادیویی KNX به طور کامل در گردش کار ایجاد پروژه در ETS5 ادغام شد. در حالی که دستگاه‌های KNX RF Ready (سیستم‌ها) را می‌توان در پروژه ETS با ETS5 گنجاند، نرم‌افزار نسخه ۵ از دستگاه‌های جدید KNX RF Multi پشتیبانی نمی‌کند.

و حالا:

ETS6 از نسل جدید دستگاه های KNX RF، از جمله KNX RF Multi قابل اعتماد و قوی، آخرین پروتکل بی سیم برای KNX برای برنامه های کاربردی کنترل ساختمان پشتیبانی می کند. دستگاه‌های RF Multi دارای مزایای زیادی همچون پشتیبانی امنیتی اجباری و پیکربندی آسان هستند. تمام تنظیمات فرکانس به‌طور خودکار توسط ETS تنظیم می‌شوند و تمام قابلیت‌های رانتایم یک ورودی محصول ایجاد شده با ابزار Manufacturer Tool را شامل می‌شوند.

ETS6 به طور کامل از سیستم KNX Iot پشتیبانی می کند

ETS5 اولین گامها را در استراتژی KNX Iot برداشت. در حالی که این شامل مفاهیم جدید مانند خدمات وب KNX، سطح انتزاع یا برچسب های پروژه و ابرداده بود، اطلاعاتی که می توانست در یک پروژه گنجانده شود، کمیاب بود.

و حالا

ETS6 در عصر IoT با گسترش اطلاعات سمانتیک مرتبط با یک پروژه و استانداردهای ارائه شده توسط گروه کاری خاص KNX IoT استقبال می کند. این نسخه اطلاعات معنایی پس زمینه مربوط به مکان ها، توابع، نقاط عملکرد، کانال ها، اشیاء گروهی و موارد دیگر را به ETS6 اضافه می کند تا تاسیسات KNX را به دیگر “جهان غیر KNX” نیز متصل کند.

رابط کاربری UI و تجربه کاربری UX

داشبورد تطبیقی

داشبورد ETS5 هیچ گزینه گرافیکی برای غنی سازی اطلاعات پروژه را شامل نمی شود. به علاوه، تنها راه برای باز کردن همزمان فضاهای کاری برای ویرایش پروژه، استفاده از پنل های شناور بود.

و حالا:

ETS6 پروژه ها را در داشبورد تطبیقی ​​و کاملاً بازطراحی شده دسته بندی و مرتب می کند. به لطف ابرداده های موجود، مانند تصویر جلد پروژه، نوع پروژه، برچسب ها و آیکون ها، یافتن و دسترسی به پروژه ها سریع و آسان است.

پشتیبانی از چندین نمونه و مدیریت تب انعطاف پذیر

کار با فضاهای کاری در ETS5 و ETS6 آسان است. با این حال، ETS5 تنها اجازه یک نمونه واحد را می داد و کار همزمان روی دو یا چند پروژه ETS را دشوار می کرد.

و حالا…

یکی از پیشرفت‌های عمده ETS6، ارتقاء کنترل پنل و پنجره است. امروزه مرورگرهای اینترنتی به طور فزاینده ای برای انجام کارهای روزانه مورد استفاده قرار می گیرند. بنابراین، ETS6 یک تجربه کاربری «مانند مرورگر کروم» با مدیریت تب و پنجره انعطاف‌پذیر را معرفی کرده است.

ETS6 می تواند به طور همزمان در چندین پنجره اجرا شود و بررسی و مقایسه داده ها در یک پروژه یا بین چندین پروژه را آسان می کند. علاوه بر این، ماکسیمایز کردن، کشیدن و رها کردن برگه‌ها برای جاسازی یا ایجاد نمونه‌های جدید در ETS6 آسان است. برای ایجاد یک برگه جدید در همان نمونه ETS6، به سادگی آن را بزرگنمایی یا ماکسیمایز کنید. این برگه جدید را می توان برای ایجاد یک نمونه جدید به بیرون کشیده یا آن را در یک نمونه ETS6 دیگر انداخت تا در آن نمونه جاسازی شود.

ناوبری Breadcrumb در ETS6

در ETS5، پیمایش به جلو و عقب در طراحی پروژه امکان پذیر نبود. به علاوه، مدیریت تمام اطلاعات قابل مشاهده برای مدیریت درخت آیتم و پنل انتخاب هر پنجره در پروژه های بزرگ پیچیده بود.

و حالا:

در ETS6، محل کار پروژه مجدداً طراحی شده است و به لطف گزینه‌های پیمایش بریدکرامب و گزینه‌های عقب و جلو (از طریق دکمه‌های بریدکرامب، میانبرهای صفحه کلید، یا کلیک‌های ماوس) پیمایش بین فایل‌ها را آسان‌تر از همیشه کرده است. در واقع، جستجوی یک پروژه KNX در ETS6 مانند استفاده از یک مرورگر اینترنت است.

بهینه سازی ارتباط با گزینه “لینک با” یا Link with

در ETS5، دو زبانه ممکن در گفتگوی “لینک با” وجود داشت: “ایجاد آدرس گروه جدید” و “استفاده از آدرس گروه موجود”. یک کاربر باید ساختار آدرس گروه فعلی را میدانست یا به یاد بیاورد تا بتواند کار کند.

و حالا:

ETS6 یک گفتگوی بهینه سازی شده “Link with” را برای پیوند آدرس های گروه در حالت بسیار سریعتر اجرا می کند و همچنین از پیوند انبوه گروه اشیاء با آدرس های گروهی پشتیبانی می کند!

ادغام آسان برای دستگاه های سیستم KNX RF

در ETS5 امکان اتصال دستگاه های KNX TP و KNX RF (سیستم) به یک لاین توپولوژی وجود ندارد. به این معنی که حتی برای نصب ساده با برخی از دستگاه های TP، لازم بود یک لاین اصلی (TP) ایجاد شود و لاین دوم برای KNX تعریف شود. دستگاه های RF نیز از این قاعده مستثنی نبودند.

و حالا:

ادغام بین دستگاه های KNX TP و RF در ETS6 بسیار ساده تر است. با استفاده از کوپلر قطعه KNX TP/RF، همه دستگاه ها می توانند به یک لاین مشترک در توپولوژی تعلق داشته باشند.

لایسنس و به روز رسانی

ETS6 از لایسنس ابری پشتیبانی می کند

در ETS5 تنها راه برای داشتن لایسنس فعال استفاده از دانگل بود. اگر کاربری دانگل KNX را همراه نداشت، امکان ویرایش پروژه با بیش از ۵ دیوایس وجود نداشت.

و حالا:

مدل لایسنس جدید ETS6 از لایسنس های ابری و مبتنی بر دانگل پشتیبانی می کند و به شما امکان می دهد در صورت عدم دسترسی به اینترنت به صورت آفلاین نیز بتوانید بر روی پروژه ها کار کنید. ETS6 برای اطلاعات لایسنس باید به حساب MyKNX کاربر متصل می شود.

ابزار بروز رسانی بهبود یافته

در ETS5، اطلاعاتی در مورد نسخه های جدید ETS5 اعلام نمیشد، بنابراین کاربران ETS از اهمیت نوع این تغییرات و این پیشرفت ها بی اطلاع بودند.

و حالا

سیستم اعلان بصری ETS6 به جلوگیری از هر گونه بروز رسانی (مهم) کمک می کند. بروز نگه داشتن ETS6 بهبود مستمر و همچنین پایداری نرم افزار ETS شما را تضمین می کند. رلیز نوت ها نیز قبل از هر بروز رسانی در دسترس هستند.

نتیجه گیری

استفاده از ETS تنها را ارتباطی با جهان KNX است. در نسخه ۵ این نرم افزار بهبودهای چشمگیری نسبت به نسخه ۴ دیده میشد، اما حالا با ارائه نسخه ۶ این نرم افزار محبوب، میشود دنیای KNX را بار دیگر دچار تحولی عظیم دید که حالا شکل و شمایلی جدید برای نرم افزار و باز کردن دریچه ای از اتصالات و ارتباطات این پروتکل محبوب با جهان IoT یا اینترنت اشیا را در آن دید. همچنین نباید از توسعه های ارتباطی ETS6 نسبت به گذشته نیز غافل شد. شاید KNX اولین و جامع ترین راهکار برای هوشمندسازی ساختمان در هر مقیاس و اندازه ای و هرجایی باشد ولی حالا اینترنت اشیا در کنار KNX میتواند بار دیگر قدرت های این پروتکل بزرگ را به همه جهان ثابت کند.

اشتراک گذاری این مطلب: