جستجوی جای پارک ماشین برای بسیاری از مردم در سراسر جهان به یک عادت روزانه تبدیل شده است. معمولاً فرآیندی زمان بر و خسته کننده است که بسیاری از شهروندان ناچار با آن دست و پنجه نرم میکنند. در کنار اینکه پارکینگ یک معضل هر روزه است، بی تأثیر بر آلودگی کره زمین هم نیست. پس از چالش های مختلفی چون جستجوی جای پارک، تنها یک سوال باقی می ماند: چگونه می توان این مشکل را برطرف کرد؟ پاسخ پارک هوشمند است، اما یعنی جی؟ در این پست کامل به بررسی این موضوع خواهیم پرداخت، پس با ما همراه باشید.

پارکینگ هوشمند چیست؟

به طور خلاصه، پارکینگ هوشمند یک راه حل برای پارکینگ هااست که می تواند شامل سنسورهای پارکینگ هوشمند داخل زمین، دوربین و حسگرهای شمارشگر باشد. این دستگاه ها معمولاً در محل های مختلفی در پارکینگ تعبیه شده یا در کنار آنها قرار می گیرند تا تشخیص دهند که محل پارک مورد نظر خالی هستند یا اشغال شده اند. این امر از طریق جمع آوری داده های لحظه ای اتفاق می افتد. سپس داده ها به یک برنامه تلفن همراه پارکینگ هوشمند یا وب سایت منتقل می شوند و در دسترس بودن را به کاربران خود اطلاع می دهند. برخی از شرکت ها همچنین اطلاعات درون برنامه ای مانند قیمت پارکینگ و مکان های موجود برای پارک را نیز ارائه می دهند. این تجهیزات به شما این امکان را می دهد تا هر گزینه پارکی را که در اختیار دارید بررسی کنید.

 

پارکینگ هوشمند

 

پارکینگ هوشمند و سنسورهای پارکینگ هوشمند آن را می توان بخشی از مفهوم شهر هوشمند دانست. این شهرهای هوشمند شهرهایی هستند که با زیرساخت فناوری اطلاعات هدایت می شوند و با استفاده از این زیرساخت ها، شهرها می توانند کیفیت زندگی را افزایش داده و توسعه اقتصادی را برای ساکنان آن بهبود بخشند. تبدیل شدن به یک شهر هوشمند می تواند راه خوبی برای جمع آوری داده های زمانی به روشی نسبتاً آسان باشد. با جمع آوری این داده ها، شهرها می توانند نحوه بهینه سازی فرآیندها مانند مسائل مربوط به حمل و نقل هوشمند را تجزیه و تحلیل کنند.

در نتیجه استفاده از پارکینگ هوشمند، افرادی که به دنبال یافتن جای پارک هستند، آن را به بهترین نحو ممکن پیدا می کنند و شرکت ها یا شهرداری ها می توانند محل پارک خود را بهینه سازی کنند. همچنین باعث می شود مردم در شهرهای بزرگ راحت تر، ایمن تر و زندگی کنند.

مزایای پارک هوشمند برای رانندگان

بهینه سازی تجربه رانندگی: استفاده از سیستم پارکینگ هوشمند زمان زیادی را برای رانندگان صرفه جویی می کند زیرا آنها می دانند کجا یک پارکینگ خالی پیدا کنند. مدت زمانی که در جستجوی جای پارک می گذرانند به حداقل می رسد. با استفاده از فناوری Parkeagle سنسورهای پارکینگ هوشمند، می توانید بدون نیاز به گشت و گذار در خیابان ها، محل پارک مورد نظر خود را پیدا کنید. البته شایان ذکر هست که قول های فناوری چون گوگل در سیستم های مسیریابی خود چون گوگل مپز و ویز نیز امکان معرفی و هدایت رانندگان را به پارکینگ ها فراهم آورده اند.

پارکینگ هوشمند

 

مزایای پارکینگ هوشمند برای شهرها

آلودگی کمتر:

پارکینگ هوشمند به محیطی تمیز کمک می کند. کاهش زمان لازم برای یافتن جای پارک، میزان سوخت مورد استفاده در هنگام جستجوی جای پارک را کاهش می دهد. این باعث می شود که فرایند پیدا کردن یک پارکینگ به کاهش آلودگی کمک کند، که برای همه مفید است.

 

استفاده بهینه از فضای شهری

از آنجا که سنسورهای پارکینگ هوشمند داده های زنده را منتقل می کنند، رانندگان در لحظه از اشغال محل پارکینگ اطلاع خواهند یافت. این بدان معناست که جای پارک های خالی را می توان سریعتر پر کرد، که این امر زمان تخلیه شدن یک پارکینگ را کاهش می دهد.

 

ایمنی:

استفاده از سنسورهای پارکینگ هوشمند می تواند ایمنی را در داخل شهرها بهینه کند. به عنوان مثال در نتیجه قرار دادن سنسورهای روی زمین در محل پارک، مردم به اندازه زمانی که به دنبال پارکینگ هستند دچار سردرگمی نخواهند شد. از آنجا که این افراد می دانند کجا می روند، می توانند به سادگی به محل پارک خود حرکت کرده و مجبور نباشند در این مورد استرس داشته باشند و بر حجم ترافیک بیافزایند.

 

تجزیه و تحلیل داده های لحظه ای پارکینگ برای شهرها:

با استفاده از سنسورهای هوشمند پارکینگ در محل پارک، فضای پارک هوشمند می شود. این بدان معناست که به عنوان یک شهر می توانید داده های زمانی ذخیره شده را مشاهده کنید و می توانید بر اساس داده های سنسور پارک تصمیم گیری و پیش بینی داده ها را انجام دهید.

به طور کلی، راه حل های پارک هوشمند، مانند سنسورها، به شهرداری ها و شرکت ها این فرصت را می دهد که پارکینگ را به عنوان یک فرآیند روان و کارآمدتر انجام دهند. علاوه بر این، این امر باعث صرفه جویی در وقت، هزینه افراد می شود که می خواهند ماشین خود را پارک کنند.

نیاز به سیستم های پارکینگ هوشمند

بر اساس تجزیه و تحلیل ترافیکی، جستجوی پارکینگ برای پارک خودرو یک فعالیت معمول است و تخمین زده می شود که نزدیک به 30 درصد از ازدحام لحظه ای شهری توسط رانندگان در حال پارک و یا در حال حرکت برای رسیدن به پارکینگ ایجاد می شود. همچنین این امر منجر به هدر رفت نفت، تقریباً یک میلیون بشکه نفت جهان در روز میشود. این شلوغی روزافزون ترافیک و عدم اطمینان در دسترس بودن و پرداخت های پارکینگ، نیاز به سیستم پارکینگ هوشمند را تقویت کرده است. یک فناوری پارکینگ هوشمند که بهینه سازی استفاده از فضای پارکینگ را افزایش می دهد، کارایی عملیات پارکینگ را بهبود می بخشد و جریان روان ترافیک را هموار می کند.

راه حل های پارکینگ هوشمند به گونه ای طراحی شده است که رانندگان می توانند از ابتدا تا انتهای راه خود بدون جستجو برای پارکینگ، هزینه، زمان سفر و … راه حلی نهایی را در اختیار رانندگان قرار دهند. این مزیت با پرداخت هزینه های ناچیز به ارائه دهندگان خدمات پارکینگ هوشمند حاصل می شود.

پارکینگ هوشمند

 

چالش ها و فرصت های راه حل های پارکینگ هوشمند

بر اساس تجزیه و تحلیل بازار، صنعت پارکینگ 24-25 میلیارد دلار ارزش دارد که شامل مدیریت پارکینگ، صورتحساب و جمع آوری، اجرا و سایر خدمات اضافی می شود. تقریبا 3000 شرکت در حال ارائه خدمات به پارکینگ های تجاری و صنعت گاراژها هستند که مجموع درآمد آنها سالانه بیش از 8 میلیارد دلار است. با این حال، این امر چالش های خاص خود را دارد:

ایجاد فناوری پارکینگ هوشمند

تغییر فرهنگی که چندین قرن است وجود دارد یک کار سخت است. در حال حاضر پارکینگ همواره با مبادله مستقیم پول نقد یک امر مهم بوده است. گنجاندن فناوری در این روش، تغییر در فرهنگ است که ایجاد آن زمان بر است.

ابزارها و تکنیک ها

برای ارائه روشی بسیار گسترده و متنوع، ارائه دهندگان خدمات از بسترهای فناوری مانند سیستم های P&E PARC و PUCRS استفاده می کنند. این دستگاه ها شامل حسگرهای سخت افزاری، سیستم های پیام رسانی پویا و دستگاه های کنترل ترافیک، سیستم های مخابراتی بی سیم و باسیم، مشتریان کامپیوتر و سرورها و درایورهای سخت افزاری و رابط های برنامه هستند. امکان برقراری ارتباط همه این دستگاه ها از هزاران فروشنده مختلف و اتصال آنها به یک پلت فرم بزرگترین چالش در کاهش هزینه و پیچیدگی پارکینگ هوشمند است. البته این قیاس پذیری در سیستم مدیریت کلان شهری چالش محسوب میشود.