آنچه در این پست میخوانید

یکی از تجهیزات مورد استفاده در سیستم های خانه هوشمند KNX، کلید های ترموستاتیم هستند. این کلید ها میتوانند در یک ساختمان هوشمند علاوه بر کنترل نور و روشنایی، پرده ها و همچنین سیستم های تهویه را کنترل نمایند. در این مقاله شرکت خانه های هوشمند به بررسی انواع کلید ترموستاتیک مورد استفاده در خانه هوشمند، بررسی مدل های مختلف و همچنین بررسی امکانات این کلیدها میپردازیم.

خانه هوشمند KNX چیست؟

یکی از روش های هوشمندسازی ساختمان ها استفاده از پروتکل ارتباطی knx میباشد. در این سیستم، تمامی اجزای هوشمند به وسیله یک زوج کابل knx به تابلوهای مخصوص این سیستم متصل میگردند. سپس هر سرخط فارق از نوع کنترل آن به یک رله هوشمند وصل شده و کنترل آن به وسیله کلیدهای هوشمند یا تاچ پنل های خانه هوشمند انجام میگردد.

خانه هوشمند KNX به دلیل لزوم استفاده از زیر ساخت های کابل کشی و همچنین تابلو برق مخصوص تنها در هنگام ساخت ساختمان یا بازسازی امکان پذیر میگردد.

کلید ترموستاتیک خانه هوشمند چیست؟

کلید های ترموستاتیک یکی از مهمترین تجهیزاتی است که تمای برندهی فعال در این زمینه به تولید آن میپردازند. همانطور که از نام این قطعه پیداست، این کلیدهای میتوانند علاوه بر کنترل اجزای معمولی مانند روشنایی یا پرده ها، سیستم های تهویه را نیز کنترل نمایند. به دلیل داشتن یک ترموستات داخلی در این کلیدها، امکان نمایش دما محیط نیز در این قطعات وجود دارد. کلیدهای ترموستاتیک در اناع برندها و مدل ها و تعداد پل های مختلف وجود داشته که با توجه به هر پروژه مناسب ترین آن ها لیست میگردند.

نکات مهم در هنگام انتخاب یک کلید ترموستاتیک، برند مورد اطمینان، تعداد پل های کلیدها، معماری و تناسب این کلید با فضای داخلی و همچینن نوع سیستم تهویه میباشد. این کلید ها به دلیل داشتن یک صفحه نمایش، بسیار زیبا هستند که میتوانند علاوه بر دشاتن یک عملکرد فوق العاده، جلوه بصری زیبایی به محیط ببخشند.

دلیل اصلی استفاده از کلیدهای ترموستاتیک، توانایی سناریو نویسی به وسیله سنجش دمای محیط میباشد. برای مثال میتوان یک سیستم تهویه مانند فن کویل را، شرط نویسی کرده تا در زمانی که دمای محیط از محدوده آسایش مورد نظر دور شد این سیستم شروع به کار نماید.

کلید هوشمند ترموستاتیک EAE سری اوریا

کنترل سیستم های تهویه به وسیله کلید ترموستاتیک

همانطور که ذکر شد، مهمترین دلیل استفاده از کلیدهای ترموستاتیک ککنترل سیستم تهویه میباشد. اما باید در نظر داشت که تمای سیستم های تهویه قابلیت اتصال به سیستم های خانه هوشمند را دارا نمیباشند. برای مثال سیستم تهویه داکت اسپلیت به دلیل وجود تجهیزات کنترلی درون خود و ترموستات های داخلی، قابلیت اتصال کامل به سیستم هوشمند را دارا نمیباشد.

سیستم هایی که میتوانند به وسیله کلید ترموستایک کنترل گردند عبارتند از، فن کویل، سیستم های گرمایش از کف، چیلر ها و … .

امکانات کلید هوشمند ترموستاتیک

کلید ترموستاتیک میتواند روشنایی، سیستم تهویه، انواع آب نما و سیستم های تخلیه و تصفیه آب و … و همچنین سناریو نویسی را کنترل کند.

نصب کلید هوشمند ترموستاتیک

مهمترین نکته در نصب یک کلید ترموستاتیک جانمایی ارتفاع آن از کف میباشد. به خاطر داشتن نمایشگر دمای داخلی و همچنین سنجش دقیق دما، این کلید ها باید در ارتفاع 140 سانتی زمین نصب گردند. همچینن جا نمایی کلید ها نباید به گونه ای باشد که نزدیک خروجی سیستم های تهویه باشد تا دمای دقیق محیط را بتواند نمایش دهد. همچنین از نصب این کلیدها در نور مستقیم آفتاب باید خود داری نمود.

انواع کلید ترموستاتیک در برندهای مختلف خانه هوشمند KNX وجود دارد.

کلید هوشمند ترموستاتیک اشنایدر