اتوماسیون یا خودکار سازی یکی از مهمترین مزیت های سیستم های هوشمند ساختمانی یا خانه هوشمند میباشد . خودکاری سازی وقایع و دستورالعمل ها کاربردهای فراوانی دارد و از آن در جهت افزایش بهره وری، کاهش صدمات و خطا ها و … استفاده میگردد. در این مقاله به بررسی اتوماسیون ها و ساختارهای خودکار در ساختمان های نوین میپردازیم.

اتوماسیون چیست؟

اتوماسیون یا خودکارسازی به معنی فرآیندی است که طی آن دخالت نیروی انسانی در انجام فرآیندهای مختلف کاهش می یابد. این موضوع به معنی انجام خودکار امور در طی یک سیستم مرکزی است.

تاریخچه اتوماسیون

تا پیش از دهه ۱۹۵۰، در کارخانه های مختلف تولیدی معمولی، بیشتر عملیات‌های انجام شده بر روی ماشین آلات سنتی ای مانند ماشین های تراش، انواع دستگاه های برش مانند فرزها، دستگاه مته و تجهیزات مختلف برای شکل دهی، و اتصال مواد به صورت دستی و با دخالت کامل انسان ها انجام می‌شد. چنین تجهیزاتی اغلب بدون ویژگی انعطاف‌پذیری بوده و برای تولید قطعات با ابعاد دقیق و ویژگی ها و ساختارهای قابل قبول به نیروها و کارگران فنی ماهر قابل توجهی نیاز بود. علاوه بر این، برای تولید هر کالای جدید با ویژگی های نوین، قالب‌ها و ابزارها باید تعویض میشدند.

فیکسچرها باید آماده گشته یا از ابتدا تنظیم می‌شدند و حرکت های مواد در بین ماشین‌های مختلف تولید باید از نو و دوباره چیده می‌شد. توسعه و ساخت وطراحی محصولات جدید و قطعات با اشکال پیچیده تر نیازمند تلاش‌هایی متعدد و آزمون و خطاهای بسیار توسط اپراتورها و کارگران ماهر برای تنظیم پارامترهای پردازش مناسب بر روی دستگاه‌ها داشت. علاوه بر این موارد، به دلیل استفاده از انسان، ساخت قطعات کاملاً مشابه اغلب دشوار، وقت گیر و پرهزینه و تقریبا غیرممکن بود.

 

شما در حال مطالعه مقاله اتوماسیون در خانه هوشمند هستید، خواندن مطلب نمای هوشمند را به شما پیشنهاد میکنیم.

فوردیسم یا خودکار سازی

با گذر زمان و نیاز به تولیدات انبوه، به وجود آمدن قطعات پیچیده و نیاز به دقت اجرا صنعت گران به فکر حذف دخالت انسانی، افزایش دقت در تولید و افزایش سرعت در تولیدات افتادند. این موضوع با سعی های فراوان باعث به وجود آمدن مفهوم اتوماسیون و خودکار سازی گردید. این موضوع اولین بار در صنعت خودروسازی به اوج و شکوفایی رسید و با سرعتی مثال زدنی در تمامی نایع مورد استفاده قرار گرفت.

مکانیزاسیون یا خودکاری سازی تولید در صنعت به فوردیسم نیز مشهور میباشد.

اتوماسیون گام بعدی در بهبود بهره‌وری فرایندهای تولید در تاریخ بود. این عبارت در اواسط دهه ۱۹۴۰ توسط صنعت اتومبیل ایالات متحده ابداع شد و به معنای کارکرد و پردازش خودکار قطعات در داخل و در بین ماشین‌های تولید بود. با کمک رایانه‌ها و نرم‌افزارهای قدرتمند و پیشرفته، سیستم‌های کنترل توسعه یافته و اتوماسیون پیشرفت چشمگیری را تجربه کرد.

انواع اتوماسیون

با گذر زمان اتوماسیون یا خودکار سازی در جنبه های مختلف زندگی انسان وارد شد. صنایع مختلف به سرعت از انقلاب تازه استقبال کردند و تقریبا تمام کارخانه ها و مراکز تولیدی به این سیستم جدید تجهیز گردیدند. تا جایی که اتوماسیون یا خودکار سازی وارد تمام جنبه های زندگی انسان ها حتی خانه هوشمند گردید.

اتوماسیون صنعتی

همانگونه که در بالا ذکر شد، اتوماسیون یا خودکار سازی از صنعت شروع گردید. خودکارسازی در صنعت به معنی ساخت یک خط تولید مکانیزه برای کاهش دخالت نیروی انسانی در تولید قطعات مختلف است. در یک خط تولید ماشین ها، ربات ها و سیستم های مختلف بدون دخالت انسان یک قطعه را به صورت خودکار و به صورت اتوماتیک خواهند ساخت. امروزه بیشتر قطعات و وسایل تولیدی از این سیستم بهره میبرند.

اتوماسیون صنعتی- اتوماسیون در خانه هوشمند

اتوماسیون اداری

خودکار سازی در سیستم های اداری به معنی انجام اتوماتیک امور اداری و کاهش کاغذبازی ها، انجام امور به وسیله کارمندان میباشد. اتوماسیون اداری باعث کاهش زمان انجام امور و بالا رفتن دقت میگردد. همچنین وابستگی ادارات به نیروهای مختلف را کاهش میدهد.

اتوماسیون در ساختمان های مسکونی

با پیشرفت سیستم های هوشمند ساختمانی مانند BMS یا سیستم مدیریت ساختمان و همچنین خانه های هوشمند مبتنی بر اینترنت اشیا امکان خودکار سازی امور مختلف در خانه هوشمند به وسیله سیستم های مرکزی خانه هوشمند فراهم گردید. در اتوماسیون خانه هوشمند، اتافقات روزانه و سناریوهای مختلف به وسیله اجزای خانه انجام میگردد. این موضوع مزایای بسیاری را به دنبال خواهد داشت که در ادامه به بررسی آن ها میپردازیم.

smart-home-automation

مزایای اتوماسیون

نیروهای انسانی و انجام امور به وسیله انسان ها همواره با خطاهای بسیاری همراه خواهد بود. این موضوع به دلیل وابستگی اتافاقت به انسان ها رخ میدهد. نیروی انسانی وابسته به شرایط روحی و جسمی ممکن است خطاهایی را انجام دهد که میتواند ضرر های جبران ناپذیری را به دنبال داشته باشد.