آنچه در این پست میخوانید

با گسترش نیاز تمام گسب کارهای جدید به شبکه و اینترنت و جاری شدن اهمیت اطلاعات و فضاهای ذخیره آن در تمامی عرصه های کسب و کار و مدیریتی، اتاق سرور یا دیتا سنترها به یکی از مهمترین بخش های ساختمان های اداری تبدیل شده است. از این رو و به خاطر اهمیت داشتن شرایط عمومی اتاق های سرور و حساسیت تجهیزات موجود در آن ها به شاریطی مانند دما، رطوبت و همچنین اهمیت استراتژیک این فضا و بالا بودن ضریب امنیت در آن، یکی از روش های مهم در نظارت، کنترل و تامین ایمنی و امنیت این فضاها، هوشمند سازی اتاق های سرور میباشد. در این مقاله شرکت خانه های هوشمند به بررسی روش های انجام این کار، مزایا و همچنین هزینه های جاری هوشمند نمودن یک اتاق سرور میبپردازیم.

اتاق سرور چیست؟

اتاق سرور یک فضای مهم در ساختمانهای اداری و تجاری امروز میباشد که به منظور نگهداری تجهیزاتی مانند انواع رک ها و سوئیچر ها، شبکه های کابلی و سرور ها میباشد. به جهت دسترسی آسان به تمامی منابع و عملکرد بهینه آن ها این تجهیزات در کنار هم قرار گرفته و تشکیل یک اتاق سرور یا دیتا سنتر را میدهند. طراحی بهینه و مقاوم سازی یک فضا برای استفاده از آن به عنوان اتاق سرور یک امر بسیار حساس میباشد. این مسئله یعنی جا نمایی و تجهیز اتاق سرور اگر به درستی انجام گردد، فضایی متمرکز در اختیار کسب و کار ها قرار داده که می‌توانید طیف وسیعی از تجهیزات را در آن ایمن نگه دارد. همچنین مدیریت تجهیزات کامپیوتری و نرم افزاری مورد استفاده برای راه اندازی یا اجرای کسب و کار شما نیز تسهیل می‌شود.

از مهمترین ویژگی هایی که باید در یک اتاق سرور وجود دشاته باشد میتوان به موارد زیر اشاره نمود:

  • پوشاندن سطوح نهایی دیواره ها با یک لایه سیمانی
  • به منظور کاهش خطرات ناشی از آتش سوزی لایه ای از ماده ضد آتش Fire Tard روی لایه نهایی سیمانی کشیده شود
  • کف و سقف کاذب جهت عبور لوله‌های اطفای حریق‌، برق و شبکه تعبیه شده
  • عایق حرارتی و صوتی بودن دیواره ها، سقف ها و درب ها
  • به دلایل امنیتی یک اتاق سرور نباید بیش از یک خروجی داشته باشد (بدون پنجره)
  • ارتفاع کف تا سقف یک اتاق سرور نباید کمتر از 270 سانتی متر باشد
  • در کف باید از کف پوش های آنتی استاتیک استفاده گردد.
  • درب اتاق سرور باید از نوع ضد حریق و ضد سرقت و با قفل هوشمند باشد.
روش های هوشمند سازی اتاق سرور

تجهیزات اتاق سرور

در یک اتاق سرور وابسته به نوع عملکرد سیستم مربوطه و همچنین میزان نیاز کاربران، انواع رک ها، سوئیچ ها، شبکه های کابلی، سرور ها، فضای ذخیره اطلاعات و … قرار دارند. تمامی این بخش ها و تجهیزات بسیار حساس بوده و عملکرد بهینه آن ها بسیار مهم و اساسی میباشد. برای مثال تاثر دما و رطوبت در کارکرد صحیح این قطعات بسیار مشهود میباشد. از این رو، مسئله پایش تمامی فاکتورهای محیطی در آن ها بسیار اساسی است.

نگهداری و نظارت بر اتاق سرور

همانطور که ذکر گردید، تجهیزات داخل یک اتاق سرور بسیار حساس هستند و عملکرد آن ها وابسته به میزان دما، رطوبت، گردش هوا و … میباشد. از این رو طراجی یک سیستم تهویه هوای مناسب برای اتاق های سرور بسیار حائز اهمیت میباشد. در کنار استاندارد سازی دمای اتاق( تجهیزات اتاق سرور هنگام کار کردن، گرمای بسیار زیادی را به وجود می آورند از این جهت سیستم دمایی اتاق سرور باید همیشه در حالت خنک کننده قرار داشته باشد) میزان رطوبت این تجهیزات نیر بسیار حائز اهمیت است. همچنین به علت استفاده از کابل های بسیار زیاد با طول فراوان، اهمیت این موضوع دو چندان میگردد.

مسئله دیگر در سیستم های نظارتی بر اتاق سرور، امنیت و ایمنی این اتاق ها میباشد. امنیت اتاق سرور به جهت دسترسی همیشگی به اطلاعات بعضا محرمانه از اهمیت بالایی برخوردار بوده و همچنین سیستم های اعلان و اطفا حریق در این اتاق ها بسیار مهم و حساس هستند.

مزایای هوشمند سازی اتاق سرور

هوشمند سازی اتاق سرور

هوشمند سازی یک اتاق سرور به معنی ایجاد ساختاری است که طی آن بتوان بر تمامی عملکردهای محیطی یک اتاق سرور نظارت نموده و در صورت نیاز آن ها را کنترل کرد.

با هوشمند سازی یک اتاق سرور میتوان سیستم های تهویه را برای داشتن یک دمای مناسب تنظیم و سناریو نویسی کرد و همچنین نظارت دائمی بر میزان رطوبتاین محیط داشت تا در صورت نیاز انواع دستگاه های تنظیم کننده رطوبت وارد عمل شده و آن ها را کنترل کنند. انواع سیستم های تهویه مانند فن کویل ها و داکت اسپلیت ها، سیستم های تصفیه هوا مانند هواساز ها و … همگی میتوانند به سیستم هوشمند متصل شده و عملکرد آن ها را بهینه نمود. مسئله دیگر در پایش اتاق سرور، امنیت و ایمنی هوشمند در آن است.

انواع دوربین های مدار بسته، سنسورهای حرکتی، دود و گاز و تشخیص آتش همگی تجهیزاتی هستند که میتوانند بر اتاق سرور نظارت نمایند.

همچنین با اتصال سیستم های اطفا جریق به ساختار هوشمند میتوان عملکرد آن را بسیار اصلاح کرده و منساب سازی نماید.

مزایای هوشمن سازی اتاق سرور

از مهمترین مزایای هوشمند سازی اتاق های سرور میتوان به گسرش نظارت بر این فضا، عملکرد بهینه، عیب یابی پیش از نیاز به تعمیرات، امنیت و ایمنی بالاتر و همچنین افزایش یازدهی این سیستم ها اشاره کرد.

روش های هوشمند سازی اتاق سرور

مانند هوشمند سازی ساختمان ها، هوشمند سازی اتاق های سرور از روش های مختلفی قابل انجام است. مهمترین این روش ها استفاده از تجهیزات هوشمند سازی KNX و همچنین سیستم های بی سیم میباشد.

برای هوشمند سازی دیتا سنتر به روش KNX، وابسته به سرخط های مورد نیاز و همچنین سیستم تهویه فضا، نیازمند داشتن یک رله با تعداد کانال های مشخص، یک منبع تغذیه و یک تاچ پنل هستیم.

در روش هوشمند سازی با سیستم های بدون سیم نیز، معمولا یک ترموستات هوشمند، سنسورهای نظارتی، قفل هوشمند و … مورد نیاز میباشد.

شما میتوانید برای مشاوره و همچنین آگاهی بیشتر در زمینه هوشمند سازی این فضا با شرکت خانه های هوشمند تماس برقرار کنید. کارشناسان ما در تمامی مراحل از طراحی تا اجرای این سیستم در کنار شما خواهند بود.