پرده هوشمند چیست؟

یکی از ارکان مهم خانه های تمام هوشمند سیستم های پرده هوشمند است. پرده های هوشمند در انواع مختلفی وجود دارند و بنا به سلیقه و بودجه مورد نظر هرکس میتوانند در مدل های مختلف عرضه شوند.

پوشش های پنجره

پرده ها پوشش هایی هستند که بر روی بازشوهای ساختمان قرار می گیرند و از ساختمان در برابر ورود نور و ایجاد حریم محافظت می کنند. این پوشش ها در انواع مختلفی ساخته و استفاده می شوند و در دکوراسیون خانه های ایرانی نقش مهمی را ایفا می کنند. تنوع رنگ و اندازه، لایه های مختلف و طرح های متنوع باعث می شود که با تعویض پرده ها بتوان چیدمان ساختمان را تغییر داد و تنوع بخشید.

پرده ها همچنین از نظر نوع باز شدن تقسیم بندی می گردند. پرده هایی که به طرفین حرکت کرده و اصطلاحا کناررو هستند.  پرده هایی که به سمت بالا می روند و بالارو هستند. پرده های بالا رو خود به دسته های شید، کرکره ای و … تقسیم بندی می شوند.

"کنترل

وظایف پرده ها

اولین وظیفه پرده ها در ساختمان حفظ حریم و امنیت خانه است. پرده ها ساختمان را از نظر بصری محافظت کرده و مانع دیده شدن درون ساختمان از بیرون می شوند. همچنین کنترل نور ورودی در ساختمان نیز بر عهده پرده است. زمانی که آفتاب شدید است پرده ها را می بندیم تا از تابش مستقیم نور به درون خانه و ساختمان جلوگیری کنیم. یا در زمستان ها پرده ها را کنار می زنیم تا از آفتاب زمستانی لذت ببریم.

پرده هوشمند چیست و چه کاربردهایی دارد؟

همانطور که در بالا اشاره شد، پرده ها می توانند در انواع مختلفی ساخته و استفاده شوند. هر مدل از پرده بنا به نوع، رنگ، جنس و شکل استفاده مناسب فضاهای خاصی است. هوشمند سازی پرده ها یا پرده هوشمند به معنی آن است که کنترل باز یا بسته بودن پرده را بتوان از طریق تلفن همراه، دستیار صوتی خانه های هوشمند، ریموت کنترل یا اتوماسیون در دست گرفت.
پرده هوشمند به ساختاری می گویند که در آن یک موتور الکتریکی بر روی ریل های مخصوص پرده نصب می شود تا بتواند باز و بسته بودن پرده ها را کنترل کند.

همچنین می توان این سیستم را به سنسورهای مختلف تشخیص میزان شدت نور، رنگ و … متصل نمود تا این سیستم به صورت خودکار و با سناریو های از پیش تعیین شده باز یا بسته شود.

موتور پرده هوشمند-خانه های هوشمند

در هنگام تهیه پرده هوشمند باید به چه نکاتی توجه کنیم؟

در ادمه مقاله نکاتی که باید در هنگام سفارش یک پرده برقی یا پرده هوشمند به آن ها توجه کنیم را بررسی مینماییم.

نوع موتور

اولین نکته در هنگام خرید یا سفارش پرده هوشمند نوع موتور آن است. این مدل موتورها در دو نوع کنار رو و بالا رو عرضه می شوند. پرده های کنار رو مناسب هال و پذیرایی ساختمان های مسکونی است. در حالی که پرده های بالا رو مناسب اتاق خواب ها یا اداره ها می باشد.

موتور پرده هوشمند

عرض پنجره

دومین نکته در هنگام سفارش این سیستم، عرض پنجره است. موتورهای هوشمند سازی پرده ها دارای یک توان اسمی هستند که نهایت عرضی است که می توانند یک پرده را در آن کنترل کنند. همچنین در هنگام سفارش باید به جنس و وزن پرده ای که قصد نصب موتور هوشمند را بر روی آن داریم توجه کنیم و موتور مناسب را برای آن انتخاب نمائیم.

 

 

اتصال به سیستم خانه هوشمند

سومین نکته خرید موتور پرده هوشمند که شاید مهمترین آن باشد توانایی اتصال این سیستم با سیستم های هوشمند ساختمانی است. این موضوع از آن جهت اهمیت پیدا می کند که اگر موتور پرده خریداری شده توسط شما قابلیت اتصال به سیستم خانه هوشمند را نداشته باشد، توانایی سناریو نویسی در خانه هوشمند از شما سلب می گردد.

ریل پرده

نکته بعدی در هنگام خرید موتور هوشمند، توجه به نوع ریل آن است. ریل پرده های هوشمند ریل های مخصوصی هستند که الزاما باید این موتور روی آن ها نصب گردند. البته با تهیه یک موتور و ریل مناسب شما هر مدل پرده دلخواه خود را میتوانید روی آن نصب نمائید.

نصب موتور هوشمند پرده

یکی از نکات مهم در استفاده از این سیستم، کمک گرفتن از یک متخصص برای نصب موتور و ریل پرده است. البته این سیستم ها معمولا بدون تغییر و یا تخریب در واحد ساختمانی قابل اجرا هستند ولی بهتر است که برای نصب آن ها از یک فرد با تجره کمک بگیرید.

شما با استفاده از سیستم های هوشمند سازی پرده ها می توانید تجربه یک زندگی فوق العاده رو برای خود به ارمغان بیاورید. همچنین با اتصال این سیستم به دیگر اجزای خانه هوشمند خود، بیشتر امور منزل را به صورت اتوماسیون و خودکار انجام دهید.

پرده هوشمند

صبح ها هنگام بیدار شدن به صورت خودکار پرده ها کنار می روند، نورهای ملایمی در خانه روشن شده، کتری برقی به صورت خودکار و با استفاده از تکنولوژی اینترنت اشیا روشن می شود. موسیقی دلخواه شما از سیستم صوتی هوشمند پخش شده و شما آماده یک روز پر انرژی میشوید.

برای مشاوره رایگان و  سفارش خانه هوشمند خود با ما تماس بگیرید.

 

    بهترین برند موتور پرده هوشمند کدام است؟1400/3/18 8:28:55

    کارخانه ها و برندهای متفاوتی در تولید پرده های برقی فعال هستند. اما برند‌ های بارزانته ایتالیا، AOK  آلمان و سامفی فرانسه بهترین و کاملترین سیستم موتور پرده هوشمند را ارائه میدهند که امکانات خوب و قیمت مناسبی را دارا هستند.

    برق موتور پرده هوشمند چگونه تامین