سیستم های تهویه هوا یکی از مهمترین اجزای یک خانه هوشمند هستند. سیستم های تهویه وظیفه متناسب سازی دما و در مدل های پیشرفته تر تنظیم رطوبت را را بر عهده دارند. تهویه هوشمند نیز یکی از ارکان مهم در یک ساختمان هوشمند می باشد که از دو راه حل تهیه سیستم های هوشمند گرمایش و سرمایش هوا یا هوشمند سازی سیستم های تهویه هوای عادی قابل دسترس است.

شنیدن نسخه صوتی این مطلب

تهویه هوا چیست؟

به صورت کلی، تهویه هوا فرآیندی است که در آن هوای موجود در یک ساختمان از نظر دما و رطوبت به میزان مناسب شرایط آسایش برسد. تهویه هوا از روش های مختلفی انجام می پذیرد و یکی از مهمترین ارکان آسایش و آرامش در یک ساختمان است. سیستم های تهویه با توجه به گستره تنوع دمایی منطقه، میزان رطوبت، فرهنگ و قیمت انرژی در مدل های بسیار مختلفی موجود است. از سیستم های قدیمی نظیر پنکه های سقفی و ایستاده، کولرهای آبی و گازی، سیستم های تهویه مطبوع، پکیج، داکت اسپلیت، فن کوئل و … از برخی نمونه های سیستم های تهویه هستند. سیستم های تهویه با توجه به مدل آن ها می توانند گرما، سرما یا هر دو را برای یک محیط فراهم کنند.

تهویه هوشمند- هوشمند سازی پنل کنترلی تهویه مطبوع

تهویه هوشمند چیست و چه کاربردهایی دارد؟

شاید با شنیدن نام سیستم های هوشمند تهویه هوا، تنها استفاده از ترموستات های دمایی در نظر ما پدیدار شود. اما یک تهویه هوشمند ویژگی های بسیار مهمتری از حضور یک ترموستات عادی برای افزایش شرایط آسایش در یک ساختمان فراهم می آورد. ترموستات ها تنها وظیفه کنترل دما در یک سیستم تهویه هوا را دارا هستند و در مدل های پیشرفته تر آن ها، این ترموستات ها قابلیت تنظیم دارند. اما در خانه های هوشمند مبتنی بر اینترنت اشیا، تهویه هوشمند از تنظیم دما و رطوبت فراتر رفته و با سبک زندگی هر خانواده مطابقت پیدا می کند.

هوشمند سازی تهویه با اتوماسیون ساختمان

فرض کنید شما در حال برگشت از محل کار خود به سمت خانه هستید. سیستم هوشمند تهویه هوای شما از طریق سیستم جی پی اس موبایل شما محل حضورتان را رصد می کند و میداند دمای مناسب برای مهمانی عصرانه شما 25 درجه است. به محض اینکه به فاصله مشخصی از خانه رسیدید سیستم گرمایش و سرمایشی را به صورت خودکار روشن کرده و خانه هوشمند شما را برای حضورتان گرم و دلچسب می کند.

این سناریو یکی از صدها سیستم اتوماسیون و خودکارسازی ای است که می توان برای یک سیستم تهویه هوشمند طراحی و اجرا نمود. تهویه هوشمند می تواند با اتصال به سنسورهای در و پنجره، سنسورهای رطوبتی، سنسورهای حرکتی و … وظایف و عملکردهای بیشماری را انجام دهد.

چرا باید سیستم گرمایش و سرمایش هوای خود را هوشمند کنیم؟

اولین مزیت از مجموعه فواید داشتن یک خانه و سیستم دمایی هوشمند برای یک ساختمان افزایش میزان آسایش محیطی است. خانه، محل کار یا آموزش باید به لحاظ دمایی متناسب باشد تا عملکردها در آن بهتر انجام شده و میزان رضایت فردی بالاتر برود. سیستم های تهویه هوای هوشمند میتوانند با شکل زندگی شما وفق پیدا کرده و عادات دمایی شما را شناسایی کنند. شما در هنگام ورزش صبحگاهی، در هنگام خواب یا موقع تماشای تلوزیون به دماهای متفاوتی برای رسیدن به سطح حداکثری آسایش نیاز دارید.

دومین مزیت سیستم هوشمند گرمایش و سرمایش کاهش مصرف انرژی است. اهمیت این موضوع آنقدر زیاد است که مشخصا ما هر روزه اخبار مرتبط با آلودگی هوا، گرمایش زمین و … را دنبال میکنیم. با بهینه کردن مصرف انرژی توسط هوشمند سازی سیستم های تهویه هم هزینه های جاری ساختمان کم شده و هم به محیط زیست کمک می نمائیم.

عملکرد راحت، زیبایی محصولات، کنترل و نظارت نیز از دیگر مزایای این سیستم هستند.