در توضیحات سیستم های مدیریتی ساختمان همواره با مفهومی به نام “خانه هوشمند” روبرو می گردیم اما به راستی یک خانه هوشمند چیست؟ چرا باید خانه هوشمند داشته باشیم؟ خانه هوشمند چه کارهایی را برای ما انجام می دهد؟ هزینه ساخت یک خانه هوشمند چقدر است؟ چگونه می توانیم یک خانه هوشمند داشته باشیم و سوالهای از این دست.

پس اگر شما هم به این سوالات فکر میکنید و به دنبال پاسخ این سوالات هستید از شما دعوت میکنیم در ادامه این پست با ما همراه باشید.

 

آنچه در این پست میخوانید نمایش سر تیترها

نیاز به خانه‌ هوشمند

خانه هوشمند ما را در انجام امور تکراری منزل کمک می نماید. کارهای ساده ای که هر روز وقت زیادی از ما گرفته و فراموشی برخی از آنها می تواند خسارات جبران ناپذیری را تحمیل کند. خانه هوشمند برای افزایش کیفیت زندگی امری مهم بوده و باعث می شود شما در خانه خود آرامش بیشتری را کسب نمایید.

خانه ای که به وسیله نسل دوم سیستم اتوماسیون ساختمان هوشمند شده است، می تواند همه اجزای خانه را تحت اختیار و کنترل شما قرار دهد. سیستم های نورپردازی هوشمند می تواند همراه با سناریوهای متعدد شما را از کلیدهای قدیمی برق بی نیاز کند. لامپ های هوشمند خانه شما را با نور رنگ آمیزی می کند و تنوع دکوراسیون بی نهایتی را برای شما به ارمغان بیاورد. سیستم های تهویه هوشمند، خانه شما را همواره در شرایط آسایش محیطی قرار می دهد. تصفیه هوای هوشمند کیفیت هوایی که تنفس می کنید را افزایش میدهد.

لوازم خانگی هوشمند به شما در انجام امور خانه کمک می کند. سیستم های امنیتی و ایمنی هوشمند خانه شما را در برابر عوامل خارجی، سرقت و شرایط اضطراری بیمه می نماید. خانه هوشمند یک سیستم نوین و ایمن بوده که تجربه یک زندگی ایده آل را برای شما به ارمغان خواهد آورد.

خانه هوشمند مبتنی بر اینترنت اشیا

 

خانه هوشمند، از گذشته تا امروز

هوشمند سازی خانه ها تاریخی به اندازه تاریخ تمدن و شهرنشینی دارد. انسان همواره در تلاش بوده تا کارها را به صورت خودکار و اتوماسیون پیش ببرد. اما آنچه که می توان به آن واژه هوشمندی را اطلاق کرد، سیستمی است که در آن وسایل و اجزای خانه به وسیله تکنولوژی اینترنت اشیا هوشمند شده باشند می باشد. در نسل دوم سیستم اتوماسیون ساختمان یا سیستم خانه هوشمند SHS، خانه هوشمند به وسیله اتصالات ایمن، پایدار و کاربردی با یکدیگر هماهنگ شده و به انجام اموری که از پیش برنامه نویسی شده اند می پردازند.

همچنین اگر به این موضوع علاقه دارید پیشنهاد میکنیم مطلب زیر را از دست ندهید.

تاریخچه خانه های هوشمند

 

خانه هوشمند چه کارهایی را برای ما انجام می دهد؟

شما می توانید با هوشمند کردن خانه خود به وسیله نسل دوم سیستم اتوماسیون ساختمان، تمامی اجزای ساختمان خود را تحت یک سیستم مشترک مرکزی مبتنی بر محاسبات در فضای ابری هوشمند نمایید و انجام تمام امور را به این سیستم مرکزی بسپارید. از آبیاری گیاهان تا موسیقی ای که دوست دارید صبح با آن از خواب بیدار شوید. از سیستم های امنیتی هوشمند تا آسانسورها و نور هوشمند. از تهویه و تصفیه هوا تا ایمنی ساختمان خود را هوشمند کنید.

برخی از کارهایی که خانه هوشمند انجام میدهد را میتوانید در مطلب زیر ببینید.

 

خانه هوشمند چه کارهایی را انجام میدهد؟

اینفوگرافی تجهیزات خانه هوشمند

 

یک خانه هوشمند چگونه کار می کند؟

ساختمانی که در آن از تکنولوژی هوشمند سازی نسل دوم استفاده شده می تواند به وسیله اپلیکیشن های گوشی های هوشمند، دستیار صوتی، تاچ پنل کنترلی و کلید و ریموت های تابعی کنترل گردد. همچنین شما می توانید انجام امور خانه را به سیستم های اتوماسیون بسپارید. فرض کنید شما در خانه، از سیستم تهویه هوشمند استفاده می کنید یا سیستم های قدیمی تهویه خود را هوشمند نموده اید.

با اتوماسیون و به وسیله برنامه نویسی های پیشرفته، متخصصین ما در شرکت پردازش هوشمند پرگار سپهر اتوماسیون سیستم تهویه شما را به نحوی تعریف می نمایند که اگر در نزدیکی خانه هستید و دمای ساختمان کمتر از 20 درجه (شرایط دمایی سرد) باشد، سیستم تهویه به صورت خودکار روشن شده و دما را متعادل سازد. در مثالی دیگر با داشتن آسانسور هوشمند و قفل های درب هوشمند، به محض باز کردن درب واحد، آسانسور به سمت طبقه ای که در آن ساکن هستید حرکت می نماید.

خانه هوشمند در وقت و هزینه های شما صرفه جویی نموده و باعث داشتن آرامش بیشتر می گردد.

کنترل تمام اجزای ساختمان با اتوماسیون- خانه هوشمند

 

اتوماسیون در خانه‌های هوشمند به چه معناست؟

اتوماسیون یا خودکار سازی به معنی انجام امور به وسیله سیستم های برنامه ریزی شده از پیش است. در این سیستم، ماشین ها به وسیله برنامه نویسی و بدون دخالت عامل انسانی به انجام امور می پردازند. این موضوع در صنعت کاربردهای بسیاری داشته و بعد از کاربردهای گسترده تری پیدا کرده و خانه هوشمند نیز از آن بهره برده است.

در اینفوگرافی یک روز با اتوماسیون در شکل زیر تجربه کاربری یک زندگی با اتوماسیون کامل را نشان میدهد.

اینفوگرافی یک روز با اتوماسیون در خانه هوشمند

 

در ساختمان هوشمند اتوماسیون به معنی انجام امور اجرایی خانه با برنامه های از پیش تعیین شده است. تفاوت اصلی اتوماسیون خانه های هوشمند نسل دوم، عامل شرط گذاری است. در واقع، شما با برنامه نویسی می توانید شرایط مختلف را پیش بینی نموده و ماشین ها( اجزای ساختمان) را برای هر اتفاقی آماده نمایید. در مثال سیستم های ایمنی، برای مثال اگر یک