آنچه در این پست میخوانید

smart home system یا سیستم خانه هوشمند (SHS)، یک ساختار تاسیسات الکتریکی بر پایه تکنولوژی های نوینی چون اینترنت اشیا، هوش مصنوعی، کلان داده ها و یادگیری ماشینی است. در این سیستم اجزای ساختمان به وسیله تریکب این علوم هوشمند شده و تحت یک سامانه یکپارچه از رو شهای مختلفی کنترل میگردند. در SHS بر خلاف سیستم مدیریت ساختمان یا BMS، اجزا به صورت مستقل هوشمند میگردند و نیازی به زیرساخت هایی نظیر کابل های دیتا، تابلوهای برق و … نیست.

خانه هوشمند چیست؟

خانه هوشمند یک خانه عادی است که اجزای آن به وسیله روش های مختلفی کنترل میگردند. تنوع روش های کنترل این اجزا میتواند باعث بالا رفتن کیفیت زندگی، افزایش ضریب امنیت و ایمنی، آسایش بیشتر، کاهش مصرف انرژی، کم شدن استهلاک قطعات و افزایش ارزش ساختمان گردد. یک خانه به وسیله تکنولوژی های نوین، فارغ از سال ساخت یا سیستم تاسیسات الکتریکی میتواند هوشمند گردد. شما میتوانید اجزای ساختمان هوشمند خود را از راه دور و بر بستر اینترنت و به وسیله نرم افزار تلفنن همراه یا دستیارهای صوتی کنترل کنید. در یک خان هوشمند اجزا میتوانند به وسیله سیستم اتوماسیون ساختمان و سناریو نویسی به صورت یکپارچه دستورات شما را اعمال کنند.

کنترل لوزام خانگی با موبایل

SHS یا سیستم خانه هوشمند

مقایسه SHS سیستم خانه هوشمند با BMS سیستم مدیریت ساختمان

ویژگی های SHS

در این سیستم به خاطر استفاده از نسل دوم پروتکل های ارتباطی بی سیم، امنیت بالاتر، خرابی های کمتر، کنترل بیشتر، هزینه کمتر و در نتیجه آسایش بیشتری نسبت به سیستم های مشابه وجود دارد. شرکت خانه های هوشمند با بیش از ده سال سابقه در حوزه سیستم های هوشمند ساختمانی و BMS، سیستم خانه هوشمند را جایگزین سیستم قبلی نموده است.

از ویژگی های این سیستم میتوان به موارد زیر اشاره کرد

 • عدم نیاز به سیم کشی
 • ماژولار بودن قطعات
 • قابلیت گسترش سناریوهای هوشمند سازی 
 • قیمت نهایی کمتر
 • کاهش ریسک اجرا و تعمیرات آسان
 • اجرای سریع و بدون تخریب حتی در ساختمان های قدیمی
 • افزایش روش های کنترل
 • زیبایی محصولات و کیفیت بالای قطعات
 • نرم افزار کنترلی بسیار کاربردی
 • هوشمندسازی تمام اجزای ساختمان
 • سناریو نویسی نامحدود
 • و …

کنترل خانه هوشمند با SHS

از مهمترین ویژگی های این سیستم میتوان به افزایش روش های کنترل خانه هوشمند اشاره کرد. شما در هر نقطه از جهان باشید میتوانید اجزای ساختمان خود را کنترل کنید. اجزای خانه هوشمند میتواند با نرم افزار کاربردی خانه هوشمند، کلیدهای سناریو قابل حمل، تاچ پنل، سناریو نویسی ، دستیارهای صوتی و عملکردهای سنتی کنترل گردد. تنوع روش های کنترلی در این سیستم میتواند کیفیت زندگی را افزایش دهد و کنترل و نظارت بر ساختمان را بهبود ببخشد.

اجزای خانه هوشمند

در این سیستم تمامی اجزای ساختمان قابلیت هوشمند شدن از روش های مختلف را دارا هستند. نور و روشنایی، هوشمند سازی سیستم های تهویه، سناریوهای امنیت و ایمنی، لوازم خانگی، سیستم های آبیاری هوشمند، تاسیسات و برق و انرژی هوشمند، هوشمندسازی پرده ها، استخرها، آسانسور، سیستم های صوتی و تصویری و … تنها بخشی از خدمات گسترده سیستم خانه هوشمند میباشد.

SHS یا سیستم خانه هوشمند

نحوه اجرای SHS

اجرای این سیستم بر خلاف سیستم مدیریت ساختمان بسیار آسان میباشد. به دلیل عدم نیاز به زیرساخت هایی نظیر کابل کشی، تابلو برق مخصوص BMS و تجهیزات وابسته به آن، یک ساختمان با سیستم الکتریکی عادی نیز بدون هیچ گونه تغییر یا تخریب قابل هوشمند شدن میباشد. در این سیستم نوین، هر کدام از اجزا میتواند به صورت جداگانه هوشمند گردد. در واقع به علت استفاده از علوم جدید، شما میتوانید اجرای خانه هوشمند خود را تنها از یک کلید روشنایی هوشمند تا یک ساختمان تمام هوشمند داشته باشید.

SHS یا سیستم خانه هوشمند

هزینه های SHS

همچنین به خاطر عدم نیاز به زیرساخت ها و همچنین جایگزینی قطعات هوشمند با تجهیزات عادی، یک ساختمان هوشمند شده با این تکنولوژی بسیار ارزان تر از سیستم های مشابه میباشد. در این سیستم شما کلیدهای روشنایی هوشمند را جایگزین کلیدهای سنتی میکنید. ترموساتات های هوشمند به جای ترموستات های عادی قرار میگیرند، دوربین ها، سنسورهای مختلف و … همگی قابلیت اتصال به این سیستم را دارا میباشند. در نتیجه این موارد، هوشمندسازی با این روش بسیار مقرون به صرفه و کاربردی میباشد.